LM78L15ACMX
LM78L15ACMX LM78L15ACMX - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM78L15ACMX
LM78L15ACMX - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM78L15ACMX In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM78L15
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input16.7 V ~ 35 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output15V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation750 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
PolarityPositive
Output-Voltage15 V
Input-Voltage-MAX35 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN16.7 V
Load-Regulation150 mV
Quiescent-Current5 mA
Line-Regulation250 mV
Product Details
__
The MC78LXX series of fixed voltage monolithic integrated circuit voltage regulators are suitable for application that required supply up to 100mA.
FEATURES
· Maximum Output Current of 100mA
· Output Voltage of 5V, 6V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V and 24V
· Thermal Overload Protection
· Short Circuit Current Limiting
· Output Voltage Offered in ± 5% Tolerance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈