VLF4014AT-4R7M1R1
VLF4014AT-4R7M1R1 VLF4014AT-4R7M1R1 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLF4014AT-4R7M1R1
VLF4014AT-4R7M1R1 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLF4014AT-4R7M1R1 In Stock
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating1.1A
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameVLF4014
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.4 mm
Length3.5 mm
Width3.7 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.055" (1.40mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency4.7μH
DC resistance (DCR)160 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.2A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.1 A
Maximum-DC-Resistance160 mOhms
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈