GP2Y0D310K
GP2Y0D310K GP2Y0D310K - Brand New SHARP Position Sensor
Get Quote
Buy Now
GP2Y0D310K
GP2Y0D310K - Brand New SHARP Position Sensor
Manufacturer Part No: GP2Y0D310K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Position Sensor
Contact us
ManufacturerSharp Microelectronics
Product CategoryOptical Sensors - Distance Measuring
CategoriesOptical Sensors - Distance Measuring
Series-
Part-StatusObsolete
Sensing-Distance10cm
Output-TypeDigital
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current-Supply35mA
Voltage-Output-Difference-Typ-Distance-
Voltage-Output-Typ-Distance-
Operating-Temperature-10°C ~ 60°C (TA)
■ Description
■ Features
1. Digital output type
2. Detecting distance : Typ. 400 mm
3. Compact type
Package size : 15×9.6×8.7 mm
4. Consumption current : Typ. 31 mA
5. Supply voltage : 4.5 to 5.5 V
6. High-speed measurement cycle : 8 ms
■ Applications
1. Touch-less switch
(Sanitary equipment, Control of illumination, etc.)
2. Sensor for energy saving
(ATM, Copier, Vending machine, Laptop computer,
LCD monitor)
3. Amusement equipment
(Robot, Arcade game machine)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈