LM39402T-3.3
LM39402T-3.3 LM39402T-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM39402T-3.3
LM39402T-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM39402T-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
[ Bay-Linear** ] **
Description
The Bay Linear LM3940 is a 1.25A high accuracy, low dropout voltage regulator with only 40mV at light loads and 350mV(Typ.)@ 1.0A) and low quiescent current of 240µA typical.
The LM3940 is designed for low voltage a application that requires lower dropout voltage and faster transient response. This device is an excellent choice for use in powering low voltage applications where require a lower dropout, faster transient response to regulate from +2.5V to 3.8V supplies and as a post regulator for switching supplies applications.
The LM3940 are offered in a 3-pin SOT-223, TO-220 & TO-263 package compatible with other 3 terminal regulators. The LM3940 is also offer in a new LPDD (Low Profile TO-263) package from 4.47 mm (DD) tickness down to only 1.27 mm (LPDD) total tickness.
Features
• High output accuracy of 1%
• Fix Output 5.0v & 3.3V
• Output Current of 1.25A
• Low Dropout Voltage
• Low quiescent current
• Extremely Tight Load & Line Regulation
• Reverse-battery and “Load Dump” Protection
• Zero Current Shutdown Mode (5-pin version)
• Offer in TO-263, TO-252, TO-220, SOT-223, & New Slim LPDD
• Similar to industry Standard LM3940
Applications
• Powering VGA & Sound Card
• LCD Monitor
• Battery Powered Equipments/Laptop & Notebook
• SMPS Post Regulator / DC to DC Modules
• High Efficiency Linear Power Supply
• Adjustable Power Supply
• Bar Code Scanners
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈