LPC1830FET180,551
LPC1830FET180,551 LPC1830FET180,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
LPC1830FET180,551
LPC1830FET180,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: LPC1830FET180,551 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesLPC18xx
PackagingTray
Package-Case180-TFBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package180-TFBGA (12x12)
Number-of-I-O118 I/O
Speed180MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size200K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size-
Data-ConvertersA/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator-TypeInternal
General description
The LPC1850/30/20/10 operate at CPU frequencies of up to 180 MHz. The ARM Cortex-M3 CPU incorporates a 3-stage pipeline and uses a Harvard architecture with separate local instruction and data buses as well as a third bus for peripherals. The ARM Cortex-M3 CPU also includes an internal prefetch unit that supports speculative branching.
Features and benefits
■ Processor core
◆ ARM Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 180 MHz.
◆ ARM Cortex-M3 built-in Memory Protection Unit (MPU) supporting eight regions.
◆ ARM Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC).
◆ Non-maskable Interrupt (NMI) input.
◆ JTAG and Serial Wire Debug, serial trace, eight breakpoints, and four watch points.
◆ Enhanced Trace Module (ETM) and Enhanced Trace Buffer (ETB) support.
◆ System tick timer.
■ On-chip memory
◆ 200 kB SRAM for code and data use.
◆ Multiple SRAM blocks with separate bus access.
◆ 64 kB ROM containing boot code and on-chip software drivers.
◆ 32-bit One-Time Programmable (OTP) memory for general-purpose use.
■ Clock generation unit
◆ Crystal oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz.
◆ 12 MHz internal RC oscillator trimmed to 1 % accuracy over temperature and
voltage.
◆ Ultra-low power RTC crystal oscillator.
◆ Three PLLs allow CPU operation up to the maximum CPU rate without the need for
a high-frequency crystal. The second PLL is dedicated to the High-speed USB, the
third PLL can be used as audio PLL.
◆ Clock output.
■ Configurable digital peripherals:
◆ State Configurable Timer (SCT) subsystem on AHB.
◆ Global Input Multiplexer Array (GIMA) allows to cross-connect multiple inputs and
outputs to event driven peripherals like timers, SCT, and ADC0/1.
■ Serial interfaces:
◆ Quad SPI Flash Interface (SPIFI) with 1-, 2-, or 4-bit data at rates of up to
52 MB per second.
◆ 10/100T Ethernet MAC with RMII and MII interfaces and DMA support for high
throughput at low CPU load. Support for IEEE 1588 time stamping/advanced time
stamping (IEEE 1588-2008 v2).
◆ One High-speed USB 2.0 Host/Device/OTG interface with DMA support and
on-chip high-speed PHY (USB0).
◆ One High-speed USB 2.0 Host/Device interface with DMA support, on-chip
full-speed PHY and ULPI interface to an external high-speed PHY (USB1).
◆ USB interface electrical test software included in ROM USB stack.
◆ Four 550 UARTs with DMA support: one UART with full modem interface; one
UART with IrDA interface; three USARTs support UART synchronous mode and a
smart card interface conforming to ISO7816 specification.
◆ Up to two C_CAN 2.0B controllers with one channel each. Use of C_CAN controller
excludes operation of all other peripherals connected to the same bus bridge See
Figure 1 and Ref. 1.
◆ Two SSP controllers with FIFO and multi-protocol support. Both SSPs with DMA
support.
◆ One Fast-mode Plus I2C-bus interface with monitor mode and with open-drain I/O
pins conforming to the full I2C-bus specification. Supports data rates of up to
1 Mbit/s.
◆ One standard I2C-bus interface with monitor mode and standard I/O pins.
◆ Two I2S interfaces with DMA support, each with one input and one output. (Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈