NCP603SN150T1G
NCP603SN150T1G NCP603SN150T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP603SN150T1G
NCP603SN150T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP603SN150T1G In Stock
SeriesNCP603
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOP-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package5-TSOP
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.35V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min300mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current300 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.75 V
Load-Regulation45 mV
Voltage-Regulation-Accuracy3 %
Dropout-Voltage0.15 V at 150 mA
Dropout-Voltage-Max225 mV at 100 mA
Line-Regulation10 mV
**The NCP603 provides 300 mA of output current at fixed voltage options,
or an adjustable output voltage from 5.0 V down to 1.250 V. It is designed for portable battery powered applications and offers high performance features such as low power operation, fast enable response time, and low dropout.**
Features
• Output Voltage Options:
Adjustable, 1.3 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.8 V, 3.0 V, 3.3 V, 3.5 V, 5.0 V
• Adjustable Output by External Resistors from 5.0 V down to 1.250 V
• Fast Enable Turn-on Time of 15 s
• Wide Supply Voltage Range Operating Range
• Excellent Line and Load Regulation
• Typical Noise Voltage of 50 Vrms without a Bypass Capacitor
• Enhanced ESD Protection (HBM 3.5 kV, MM 400 V)
• These are Pb-Free Devices
Typical Applications
• SMPS Post-Regulation
• Hand-held Instrumentation & Audio Players
• Noise Sensitive Circuits – VCO, RF Stages, etc.
• Camcorders and Cameras
• Portable Computing
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈