GRM155R61A105KE15D
GRM155R61A105KE15D GRM155R61A105KE15D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM155R61A105KE15D
GRM155R61A105KE15D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM155R61A105KE15D In Stock
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance1μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Ratings-
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Description
Features
Large capacity and small size in a multilayer structure
Capacitance value ranging from 0.1pF to 220µF
Tin plated external electrodes, excellent solderability
Provides good high frequency characteristics
Excellent pulse response
High reliability
Capacitor size varies from 0.4×0.2mm to 5.7×5.0mm
Rated voltage of 2.5VDC to 3.15KVDC
Temperature characteristics are classified according to JIS and EIA standard
Operating temperature changes according to TCR values
Application
Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management, Industrial
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈