AP1512-33K5L-13
AP1512-33K5L-13 AP1512-33K5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1512-33K5L-13
AP1512-33K5L-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1512-33K5L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching50kHz
Current-Output2A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max60V
■ General Description
The AP1512/A is a monolithic IC that design for a step-down DC/DC converter, and own the ability of driving a 2A (3A for AP1512A) load without additional transistor component. Due to reducing the number of external component, the board space can be saved easily. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control have good line and load regulation without external design.
■ Features
- Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V+4%
- 50KHz +15% fixed switching frequency
- Voltage mode non-synchronous PWM control
- Thermal-shutdown and current-limit protection
- ON/OFF shutdown control input
- Operating voltage can be up to 60V
- Output load current: 2A (for AP1512) 3A (for AP1512A)
- Low power standby mode
- Built-in switching transistor on chip
- TO220-5L, TO220-5L(R) and TO263-5L Pb-free packages
■ Applications
- Simple High-efficiency step-down regulator
- On-card switching regulators
- Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈