UT4101G-AE2-R
UT4101G-AE2-R UT4101G-AE2-R - Brand New U IC Chips
Get Quote
Buy Now
UT4101G-AE2-R
UT4101G-AE2-R - Brand New U IC Chips
Manufacturer Part No: UT4101G-AE2-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerU
Product CategoryIC Chips
General Description
The MAX6043 precision voltage reference provides accurate preset +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, and +10V reference voltages from up to +40V input voltages. The MAX6043 features a proprietary temperature coefficient curvature- correction circuit and laser trimmed thin-film resistors that result in a very low temperature coefficient of 15ppm/°C (max) and excellent initial accuracy of 0.05% (max). Low temperature drift and low noise make the MAX6043 ideal for use with high-resolution A/D or D/A converters.
Features
♦ +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, or +10V Output Voltages
♦ Excellent Temperature Stability: 15ppm/°C (max)
♦ Tight Initial Accuracy: 0.05% (max)
♦ Tiny SOT23 Package
♦ Wide +4.5V to +40V Supply Voltage Range
♦ Low Noise: 4µVP-P (typ at 2.5V Output)
♦ Short-Circuit Protected
♦ Wide Operating Temperature Range -40°C to +125°C
♦ Stable with Capacitive Loads from 0 to 100µF
♦ No External Capacitors Required for Stability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈