KA278R12CTU
KA278R12CTU KA278R12CTU - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
KA278R12CTU
KA278R12CTU - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: KA278R12CTU In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.099790 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-4
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220F-4L
Voltage-InputUp to 35V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output2A
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation15 W
Maximum Operating Temperature+ 80 C
Operating temperature range- 20 C
Output-Voltage12 V
Input-Voltage-MAX29 V
Output-Current2 A
Input-Voltage-MIN+ 13 V
Load-Regulation0.1 %
Part-#-AliasesKA278R12CTU_NL
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage500 mV
Dropout-Voltage-Max500 mV at 2 A
Line-Regulation2.5 %
Output-Voltage-Range-
Description
The KA278RXXC is a low-dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments. It provides constant voltage power source with TO-220-4 lead full mold package. The dropout voltage of KA278RXXC is below 0.5V in full rated current(2A). This regulator has various functions such as a peak current protection, a thermal shut down, an overvoltage protection .
Features
KA278RXXC-series (33/05/51/09/12)
• 2A/3.3V, 5V, 5.1V, 9V, 12V output low dropout voltage regulator
• TO-220 full-mold package (4pin)
• Overcurrent protection, thermal shutdown
• Overvoltage protection, short circuit protection
• With output disable function
KA278RA05C
• Nominal 5V output without adjusting
• Output adjustable between 1.25V and 32V
• 2A output low dropout voltage regulator
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈