NCV86601DT50
NCV86601DT50 NCV86601DT50 - Brand New ON Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV86601DT50
NCV86601DT50 - Brand New ON Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV86601DT50 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
**The NCV8660 is a precision very low Iq low dropout voltage regulator.
Quiescent currents as low as 28 A typical make it ideal for automotive applications requiring low quiescent current with or without a load. Integrated control features such as Reset and Delay Time Select make it ideal for powering microprocessors.**
It is available with a fixed output voltage of 5.0 V and 3.3 V and regulates within ±2.0%.
Features
• Fixed Output Voltage of 5 V and 3.3 V
• ±2.0% Output Voltage up to VBAT = 40 V
• Output Current up to 150 mA
• Microprocessor Compatible Control Functions:
♦ Delay Time Select
♦ RESET Output
• NCV Prefix for Automotive
♦ Site and Change Control
♦ AEC−Q100 Qualified
• Low Dropout Voltage
• Low Quiescent Current of 28 A Typical
• Stable Under No Load Conditions
• Protection Features:
♦ Thermal Shutdown
♦ Short Circuit
• These are Pb−Free Devices
Applications
• Automotive:
♦ Body Control Module
♦ Instrument and Clusters
♦ Occupant Protection and Comfort
♦ Powertrain
• Battery Powered Consumer Electronics
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈