MIC49500-0.9WR-TR
MIC49500-0.9WR-TR MIC49500-0.9WR-TR - Brand New MICROCHIP Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
MIC49500-0.9WR-TR
MIC49500-0.9WR-TR - Brand New MICROCHIP Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: MIC49500-0.9WR-TR Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The MIC49500 is an ultra-high-bandwidth, low-dropout, 5.0A voltage regulator ideal for powering core voltages of low-voltage microprocessors. The MIC49500 implements a dual supply configuration allowing for very low output impedance and very fast transient response.The MIC49500 requires a bias input supply and a main input supply, allowing for ultra-low input voltages on the main supply rail. The input supply operates from 1.4V to 6V and the bias supply requires between 3V and 6V for proper operation. The MIC49500 can regulate to an output voltage as low as 0.7V, making it an ideal product for low-voltage to low-voltage conversion.The MIC49500 requires a minimum of output capacitance for stability, working optimally with any type of capacitor, including small ceramic capacitors. Available in fixed output voltages from 0.9V to 1.8V and adjustable output voltages down to 0.7V, the MIC49500 comes in both 7-pin S-Pak and TO-263 packages. The MIC49500 is rated to the full operating temperature range of -40°C to 125°C junction temperature.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈