FP1005R1-R12-R
FP1005R1-R12-R FP1005R1-R12-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
FP1005R1-R12-R
FP1005R1-R12-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: FP1005R1-R12-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1005
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating53A
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameFlat-Pac
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height4.95 mm
Length10.2 mm
Width7 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.195" (4.95mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency120nH
DC resistance (DCR)0.39 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation60A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current53 A
Maximum-DC-Resistance390 mOhms
Core-MaterialFerrite
DESCRIPTION AND APPLICATIONS
FEATURES
♦ 14 dBm P-1dB at 12 GHz
♦ 9 dB Power Gain at 12 GHz
♦ 3.0 dB Noise Figure at 12 GHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay