STPS20SM100SFP
STPS20SM100SFP STPS20SM100SFP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS20SM100SFP
STPS20SM100SFP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS20SM100SFP In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS20SM100S
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FPAB
ConfigurationSingle Dual Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.9 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current20 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current350 A
Description
This single Schottky rectifier is suited for high frequency switch mode power supply.
Features
■ High current capability
■ Avalanche rated
■ Low forward voltage drop current
■ High frequency operation
■ Insulated package (TO-220FPAB):
– Insulation voltage 2000 V rms
– Package capacitance = 12 pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay