NZ9F24VT5G
NZ9F24VT5G NZ9F24VT5G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
NZ9F24VT5G
NZ9F24VT5G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: NZ9F24VT5G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesNZ9F24V
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Height0.37 mm
Length0.8 mm
Width0.6 mm
Package-CaseSOD-923
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-923
ConfigurationSingle
Tolerance±5%
Power-Max200mW
Voltage-Zener-Nom-Vz24V
Impedance-Max-Zzt70 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 18.9V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation200 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage24 V
Voltage-Tolerance5 %
Voltage-Temperature-Coefficient19.4 mV/K
Zz-Zener-Impedance70 Ohms
Ir-Reverse-Current100 nA
Product Details
__
Specification Features
• Standard Zener Breakdown Voltage Range −2.4 V to 18 V
• Steady State Power Rating of 200 mW
• Small Body Outline Dimensions:
0.039″ x 0.024″ (1.00 mm x 0.60 mm)
• Low Body Height: 0.016″ (0.40 mm)
• ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
• Tight Tolerance VZ
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay