VS-10BQ060TRPBF
Get Quote
Buy Now
VS-10BQ060TRPBF
VS-10BQ060TRPBF - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-10BQ060TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging
Package-CaseDO-214AA, SMB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If600mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
DESCRIPTION
FEATURES
• Small foot print, surface mountable
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 260 °C
• Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
• Designed and qualified for industrial level
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay