PLV1K120MDL1
PLV1K120MDL1 PLV1K120MDL1 - Brand New Nichicon Polymer Capacitors
Get Quote
Buy Now
PLV1K120MDL1
PLV1K120MDL1 - Brand New Nichicon Polymer Capacitors
Manufacturer Part No: PLV1K120MDL1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Polymer Capacitors
Contact us
ManufacturerNichicon
Product CategoryPolymer Capacitors
SeriesPLV
PackagingBulk Alternate Packaging
Voltage-Rating80V
Capacitance12μF
Impedance-
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.315" Dia (8.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±20%
Package-CaseRadial, Can
ESR-Equivalent-Series-Resistance38 mOhm @ 100kHz
Lifetime-Temp#3000 Hrs @ 105°C
PolarizationPolar
Ripple-Current1.9A
Lead-Spacing0.138" (3.50mm)
Height-Seated-Max0.472" (12.00mm)
Surface-Mount-Land-Size-
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay