AP2128K-3.3TRG1
AP2128K-3.3TRG1 AP2128K-3.3TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2128K-3.3TRG1
AP2128K-3.3TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2128K-3.3TRG1 In Stock
SeriesAP2128K
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.17V @ 300mA
General Description
The AP2128 Series are positive voltage regulator ICs
fabricated by CMOS process. The AP2128 provides
two kinds of output voltage operation modes for
setting the output voltage. Fixed output voltage mode
senses the output voltage on VOUT, adjustable output
voltage mode needs two resistors as a voltage divider.
Features
• Wide Operating Voltage: 2.5V to 6V
• Low Dropout Voltage (3.3V only):
[email protected]
• High Output Voltage Accuracy: ±2%
• High Ripple Rejection:
[email protected] f=1kHz, [email protected] f=10kHz
• Low Standby Current: 0.1µA
• Low Quiescent Current: 60µA Typical
• Low Output Noise: 60µVrms
• Short Current Limit: 50mA
• Over Temperature Protection
• Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor:
1µF for CIN and COUT
• Excellent Line/Load Regulation
• Soft Start Time: 50µs
• Auto Discharge Resistance: RDS(ON)=60Ω
Applications
• Datacom
• Notebook Computers
• Mother Board
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay