L03S200D15
L03S200D15 L03S200D15 - Brand New Tamura Current Sensors
Get Quote
Buy Now
L03S200D15
L03S200D15 - Brand New Tamura Current Sensors
Manufacturer Part No: L03S200D15 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Current Sensors
Contact us
ManufacturerTamura
Product CategoryCurrent Transducers
SeriesL03S
TypeHall Effect Current Sensor
PackagingBulk
Current-Rating200 A
Operating-Temperature-Range-
Height29.5 mm
Length40.5 mm
Width30.5 mm
Package-CaseModule
FrequencyDC ~ 50kHz
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-Type4 V
Frequency-Range-
Sensitivity-
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply±15V
OutputRatiometric, Voltage
Supply Current12mA
Accuracy±1%
Sensor-TypeHall Effect, Open Loop
Linearity±1%
Core-Size20.5 mm X 10.5 mm
PolarizationBidirectional
Response-Time5μs
For-MeasuringAC/DC
Current-Sensing200A
Operating-Supply-Voltage15 V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay