RP1202-25GB
RP1202-25GB RP1202-25GB - Brand New RICHPOWER IC Chips
Get Quote
Buy Now
RP1202-25GB
RP1202-25GB - Brand New RICHPOWER IC Chips
Manufacturer Part No: RP1202-25GB In Stock
Contact us
ManufacturerRICHPOWER
Product CategoryIC Chips
General Description
The TC55 Series is a collection of CMOS low dropout, positive voltage regulators that can source up to 250 mA of current, with an extremely low input-output voltage differential of 380 mV (typ) at 200 mA.
Features
• Low Dropout Voltage: 120 mV (typ) at 100 mA, 380 mV (typ) at 200 mA
• High Output Current: 250 mA (VOUT= 5.0V)
• High Accuracy Output Voltage: ±2% (max)
(±1% Semi-Custom Version)
• Low Power Consumption: 1.1 µA (typ)
• Low Temperature Drift: ±100 ppm/°C (typ)
• Excellent Line Regulation: 0.2%/V (typ)
• Package Options: 3-Pin SOT-23A, 3-Pin SOT-89 and 3-Pin TO-92
• Short-Circuit Protection
• Standard Output Voltage Options: 1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay