LT6656BCS6-2.5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT6656BCS6-2.5#TRPBF
LT6656BCS6-2.5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT6656BCS6-2.5#TRPBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTSOT-23-6
Tolerance±0.1%
Voltage-Input3 V ~ 18 V
Current-Supply1.5μA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient20ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz30ppmp-p
Noise-10Hz-to-10kHz80μVrms
Current-Cathode-
Product Details
__
ILI9488
DescripTion
The LT®6658 precision 2.5V dual output reference combines the performance of a low drift low noise reference and a linear regulator. Both outputs are ideal for driving the precision reference inputs of high resolution ADCs and DACs, even with heavy loading while simultaneously acting as output supplies powering microcontrollers and other supporting devices. Both outputs have the same precision specifications and track each other over temperature and load. Both outputs are nominally 2.5V, however each can be configured with external resistors to give an output voltage up to 6V
FeaTures
● Dual Output Tracking Reference
● Each Output Confgurable: 2.5V to 6V
● Output 1: 150mA Source/20mA Sink
● Output 2: 50mA Source/20mA Sink
● Low Drift:
● A-Grade: 10ppm/°C Max
● B-Grade: 20ppm/°C Max
● High Accuracy:
● A-Grade: ±0.05% Max
● B-Grade: ±0.1% Max
● Low Noise: 1.5ppmP-P (0.1Hz to 10Hz)
● Wide Operating Voltage Range to 36V
● Load Regulation: 0.1ppm/mA
● AC PSRR: 96dB at 10kHz
● Kelvin Sense Connection on Outputs
● Thermal Shutdown
● Separate Supply Pins for Each Output
● Available in Exposed Pad Package MSE16
applicaTions
● Microcontroller with ADC/DAC Applications
● Data Acquisition Systems
● Automotive Control and Monitoring
● Precision Low Noise Regulators
● Instrumentation and Process Control
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay