BYC8D-600,127
BYC8D-600,127 BYC8D-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYC8D-600,127
BYC8D-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYC8D-600,127 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr40μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.9V @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr20ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
General description
Hyperfast power diode in a SOD59 (2-lead TO-220AC) plastic package.
Features and benefits
• Low reverse recovery current and low thermal resistance
• Reduces switching losses in associated MOSFET
Applications
• Continuous Current Mode (CCM) Power Factor Correction (PFC)
• Half-bridge/full-bridge switched-mode power supplies
• Half-bridge lighting ballasts
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay