C0402C100C5GACTU
C0402C100C5GACTU C0402C100C5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0402C100C5GACTU
C0402C100C5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0402C100C5GACTU In Stock
Contact us
ManufacturerWeidmuller
Product CategoryCeramic Capacitors
CategoriesPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRCI KIT
PackagingBulk
Part-StatusActive
Relay-TypeGeneral Purpose with Socket
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current16.7mA
Coil-Voltage24VDC
Contact-FormDPDT (2 Form C)
Contact-Rating-Current8A
Switching-Voltage250VAC - Max
Turn-On-Voltage-Max16.8 VDC
Turn-Off-Voltage-Min2.4 VDC
Operate-Time7ms
Release-Time2ms
FeaturesLED Indicator
Mounting-TypeDIN Rail
Termination-StyleScrew Terminal
Operating-Temperature-40°C ~ 70°C
Contact-MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil-Power400 mW
Coil-Resistance1.44 kOhms
Product Details
__
[ KEMET Corporation ]
Overview
KEMET’s C0G dielectric features a 125°C maximum operating temperature and is considered “stable.” The Electronics Components, Assemblies & Materials Association (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30 ppm/ºC from −55°C to +125°C.
Benefits
• −55°C to +125°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, and 2225 case sizes
• DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V, and 250 V
• Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 0.47 μF
• Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10%, and ±20%
• No piezoelectric noise
• Extremely low ESR and ESL
• High thermal stability
• High ripple current capability
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay