DSEI60-02A
DSEI60-02A DSEI60-02A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSEI60-02A
DSEI60-02A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSEI60-02A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSEI60-02
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.08V @ 60A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io69A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.08 V at 60 A
Vr-Reverse-Voltage200 V
Ir-Reverse-Current50 uA
If-Forward-Current69 A
Max-Surge-Current650 A
Recovery-Time50 ns
Features
● International standard package JEDEC TO-247 AD
● Planar passivated chips
● Very short recovery time
● Extremely low switching losses
● Low IRM-values
● Soft recovery behaviour
● Epoxy meets UL 94V-0
Applications
● Antiparallel diode for high frequency switching devices
● Anti saturation diode
● Snubber diode
● Free wheeling diode in converters and motor control circuits
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Inductive heating and melting
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Ultrasonic cleaners and welders
Advantages
● High reliability circuit operation
● Low voltage peaks for reduced protection circuits
● Low noise switching
● Low losses
● Operating at lower temperature or space saving by reduced cooling
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay