VLF5014ST-2R2M2R3
VLF5014ST-2R2M2R3 VLF5014ST-2R2M2R3 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLF5014ST-2R2M2R3
VLF5014ST-2R2M2R3 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLF5014ST-2R2M2R3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesVLF
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating2.3A
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameVLF5014
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.4 mm
Length4.8 mm
Width4.6 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.189" L x 0.181" W (4.80mm x 4.60mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.055" (1.40mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency2.2μH
DC resistance (DCR)73 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation3A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1MHz
Maximum-DC-Current2.3 A
Maximum-DC-Resistance73 mOhms
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Adjustable Output Voltage
• Low Device Shutdown Current
• Peak Current Mode Control
• Internal Compensation
• Stable with Ceramic Capacitors
• Internal Soft-Start
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• Overtemperature Protection
• Available Package: SOT-23-6
Applications
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
• Set-Top Boxes
• DSL Cable Modems
• Automotive
• Wall Cube Regulation
• SLA Battery Powered Devices
• AC-DC Digital Control Power Source
• Power Meters
• D2 Package Linear Regulator Replacement
- See Figure 5-2
• Consumer
• Medical and Health Care
• Distributed Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay