PIC18F46K80-I/ML
PIC18F46K80-I/ML PIC18F46K80-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F46K80-I/ML
PIC18F46K80-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F46K80-I/ML In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.013051 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFN-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-QFN (8x8)
Number-of-I-O35 I/O
Speed64MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.6K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityECAN, I2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size64KB (32K x 16)
Data-ConvertersA/D 11x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency64 MHz