STPS2H100UY
STPS2H100UY STPS2H100UY - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2H100UY
STPS2H100UY - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2H100UY In Stock
SeriesQ Automotive
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006349 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AA, SMB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V
Ir-Reverse-Current1 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
Description
Available in SMA and SMB.
Features
■ Negligible switching losses
■ High junction temperature capability
■ Low leakage current
■ Good trade-off between leakage current and
forward voltage drop
■ Avalanche capability specified
■ ECOPACK®2 compliant component
■ AEC-Q101 qualified
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay