ADG1213YRUZ
ADG1213YRUZ - Brand New Analog Devices Analog Switches / Multiplexers
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
Description
The ADG1211/ADG1212/ADG1213 are monolithic complementary metal-oxide semiconductor (CMOS) devices containing four independently selectable switches designed on an iCMOS® (industrial CMOS) process. iCMOS is a modular manufacturing process combining high voltage CMOS and bipolar technologies. It enables the development of a wide range of high performance analog ICs capable of 33 V operation in a footprint that no previous generation of high voltage devices has been able to achieve. Unlike analog ICs using conventional CMOS processes, iCMOS components can tolerate high supply voltages while providing increased performance, dramatically lower power consumption, and reduced package size.
Features
1 pF off capacitance
2.6 pF on capacitance
<1 pC charge injection
33 V supply range
120 Ω on resistance
Fully specified at ±15 V, +12 V
No VL supply required
3 V logic-compatible inputs