Q6008LTH
Q6008LTH Q6008LTH - Brand New Littelfuse TRIACs
Get Quote
Buy Now
Q6008LTH
Q6008LTH - Brand New Littelfuse TRIACs
Manufacturer Part No: Q6008LTH In Stock
MOQ: 1pcs
Category: TRIACs
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryTriacs
SeriesQxxxxLTx
PackagingBulk
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220 Isolated Tab
ConfigurationSingle
Holding Current60mA
Voltage-Off-State600V
Voltage-Gate-Trigger-Vgt-Max-
Current-Gate-Trigger-Igt-Max-
Current-On-State-It-RMS-Max8A
Current-Non-Rep#-Surge-50-60Hz-Itsm83A, 100A
Triac-TypeInternally Triggered
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Breakover-Voltage-VBO33 V to 43 V
Breakover-Current-IBO-Max25 uA
Rated-Repetitive-Off-State-Voltage-VDRM600 V
Holding-Current-Ih-Max60 mA
Gate-Trigger-Current-Igt1.5 A
IT(RMS) On-state rms current8 A
Non-Repetitive-On-State-Current83 A 100 A
Off-State-Leakage-Current-VDRM-IDRM50 uA
On-State-Voltage1.6 V
Off-State-Capacitance-CO0.1 uF
General Description
Features
• Glass-passivated junctions
• Electrically-isolated package
• Internal trigger diac
• High surge capability — up to 200 A
• High voltage capability — 200 V to 600 V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay