DS1803-010+
DS1803-010+ DS1803-010+ - Brand New Maxim Integrated Digital Potentiometers
Get Quote
Buy Now
DS1803-010+
DS1803-010+ - Brand New Maxim Integrated Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: DS1803-010+ In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDigital Potentiometers
DESCRIPTION
The DS1803 addressable dual digital potentiometer features two independently controlled 256-position
potentiometers. Device control is achieved through a 2-wire serial interface. Three address pins allow up to 8 DS1803’s to share the same 2-wire interface. The exact wiper position of each potentiometer can be written or read. The DS1803 is available in a 16-pin DIP, 16-pin SO, and 14-pin TSSOP package. The device is available in three standard resistance values: 10kΩ, 50kΩ, and 100kΩand is specified over the industrial temperature range.
FEATURES
ƒ 3V or 5V Operation
ƒ Ultra-Low Power Consumption
ƒ Two Digitally Controlled, 256-Position Potentiometers
ƒ 14-Pin TSSOP (173 mil)and 16-Pin SO (150mil) Packaging Available for Surface-Mount Applications
ƒ Addressable Using 3 Address Inputs
ƒ 2-Wire Serial Interface
ƒ Operating Temperature Range:
- Industrial: -40°C to +85°C
ƒ Standard Resistance Values:
- DS1803-010 10kΩ
- DS1803-050 50kΩ
- DS1803-100 100kΩ
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay