LEM2520T2R7J
LEM2520T2R7J LEM2520T2R7J - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LEM2520T2R7J
LEM2520T2R7J - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LEM2520T2R7J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
Series
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Current-Rating195mA
Package-Case1008 (2520 Metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency2.7μH
DC resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor30 @ 7.96MHz
Self Resonant Frequency55MHz
Frequency-Test7.96MHz
GENERAL DESCRIPTION
The SM8237 is a step-up DC/DC converter specifically designed to drive white LEDs with a constant current. The device can drive two, three or four LEDs in series from a Li-ion cell. Series connection of the LEDs provides identical LED currents resulting in uniform brightness and eliminating the need for ballast resistors. The SM8237 switches at 1.2 MHz, allowing the use of tiny external components. The output capacitor can be as small as 0.22μF, saving space and cost versus alternative solutions. A low 95mV feedback voltage minimizes power loss in the current setting resistor for better efficiency.
FEATURES
  • Inherently matched LED current
  • High efficiency : 84% typical
  • Drives up to four LEDs from a 2.8V supply
  • Drives up to six LEDs from a 5V supply
  • 36V rugged bipolar switch
  • Fast 1.2MHz switching frequency
  • Uses tiny 1 mm tall inductors
  • Requires only 0.22μF output capacitor
  • Low profile TSOT package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay