TC1073-2.7
TC1073-2.7 TC1073-2.7 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1073-2.7
TC1073-2.7 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1073-2.7 In Stock
General Description
The devices’ key features include ultra low noise operation (plus optional Bypass input); very low dropout voltage (typically 85 mV, TC1072 and 180 mV, TC1073 at full load) and fast response to step changes in load. An error output (ERROR) is asserted when the devices are out-of-regulation (due to a low input voltage or excessive output current). ERROR can be used as a low battery warning or as a processor RESET signal (with the addition of an external RC network). Supply current is reduced to 0.5 µA (max) and both VOUT and ERROR are disabled when the shutdown input is low. The devices incorporate both overtemperature and overcurrent protection.
The TC1072 and TC1073 are stable with an output capacitor of only 1 µF and have a maximum output current of 50 mA, and 100 mA, respectively. For higher output current versions, please see the TC1185, TC1186, TC1187 (IOUT = 150 mA) and TC1107, TC1108 and TC1173 (IOUT = 300 mA) data sheets.
Features:
• 50 µA Ground Current for Longer Battery Life
• Very Low Dropout Voltage
• Choice of 50 mA (TC1072) and 100 mA (TC1073) Output
• Power-Saving Shutdown Mode
• ERROR Output Can Be Used as a Low Battery
Detector or Processor Reset Generator
• Bypass Input for Ultra Quiet Operation
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• Space-Saving 6-Pin SOT-23 Package
• Pin Compatible Upgrades for Bipolar Regulators
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, 4.0V, 5.0V
• Other output voltages are available. Please
contact Microchip Technology Inc. for details.
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulators for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay