IM02BH1R0K
IM02BH1R0K IM02BH1R0K - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IM02BH1R0K
IM02BH1R0K - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IM02BH1R0K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIM
ProductInductors
TypeMolded
PackagingBulk
Unit-Weight0.010582 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Current-Rating385mA
Termination-StyleAxial
QualificationCommercial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Length6.6 mm
Package-CaseAxial
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max-
Ratings-
Diameter2.67 mm
ShieldingUnshielded
Test-Frequency25 MHz
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)1 Ohm Max
Core MaterialsPhenolic
Current-Saturation-
Q factor25 @ 25MHz
Self Resonant Frequency230MHz
Frequency-Test25MHz
Lead-Diameter0.546 mm
Maximum-DC-Current385 mA
Maximum-DC-Resistance1 Ohms
Self-Resonant-Frequency230 MHz
Core-MaterialPhenolic
Q-Minimum25
FEATURES
• Wide inductance range in small package
• Flame retardant coating
• Precision performance, excellent reliability, sturdy construction
• Epoxy molded construction provides superior moisture protection
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay