LK112M80TR
LK112M80TR LK112M80TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LK112M80TR
LK112M80TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LK112M80TR Out of Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLK112XX80
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-30°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.29V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min150mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage8 V
Input-Voltage-MAX14 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN+ 8.5 V
Load-Regulation90 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current175 uA
Quiescent-Current250 uA
Dropout-Voltage0.17 V at 60 mA
Dropout-Voltage-Max240 mV at 60 mA
Line-Regulation40 mV
Description
Features
• Output current up to 150 mA
• Low-dropout voltage (350 mV at IOUT = 150 mA)
• Very low quiescent current:
– 0.1 µA in OFF mode and max. 250 µA in
ON mode at IOUT = 0 mA
• Low output noise:
– typ. 30 µV at IOUT = 60 mA and 10 Hz < f < 80 kHz
• Wide range of output voltages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay