MCP73826-4.2VCHTR
MCP73826-4.2VCHTR MCP73826-4.2VCHTR - Brand New Microchip Technology Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
MCP73826-4.2VCHTR
MCP73826-4.2VCHTR - Brand New Microchip Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: MCP73826-4.2VCHTR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryBattery Management
Series-
ProductCharge Management
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001270 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-6
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Battery-ChemistryLithium-Ion
Number-of-Cells1 Cell
Interface-
Supplier-Device-PackageSOT-23-6
Fault-Protection-
Current-ChargingConstant - Programmable
Programmable-Features-
Electric current collectors-
Battery pack4.2V
Supply Voltage5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 20 C
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 5.5 V
Output-Voltage4.2 V
Operating-Supply-Current260 uA
Output-Current75 mA
Battery-TypeLi-Ion
Description
Features
• Linear Charge Management Controller for Single Lithium-Ion Cells
• High Accuracy Preset Voltage Regulation: +1% (max)
• Two Preset Voltage Regulation Options:
- 4.1V - MCP73826-4.1
- 4.2V - MCP73826-4.2
• Programmable Charge Current
• Automatic Power-Down when Input Power Removed
• Temperature Range: -20°C to +85°C
• Packaging: 6-Pin SOT-23A
Applications
• Single Cell Lithium-Ion Battery Chargers
• Personal Data Assistants
• Cellular Telephones
• Hand Held Instruments
• Cradle Chargers
• Digital Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay