ADL5500ACBZ
ADL5500ACBZ ADL5500ACBZ - Brand New Analog Devices RF Detectors
Get Quote
Buy Now
ADL5500ACBZ
ADL5500ACBZ - Brand New Analog Devices RF Detectors
Manufacturer Part No: ADL5500ACBZ Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: RF Detectors
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryRF Detectors
GENERAL DESCRIPTION
The ADL5500 is a mean-responding power detector for use in high frequency receiver and transmitter signal chains from 100 MHz to 6 GHz. It is easy to apply, requiring only a single supply between 2.7 V and 5.5 V and a power supply decoupling capacitor. The input is internally ac-coupled and has a nominal input impedance of 50 Ω. The output is a linear-responding dc voltage with a conversion gain of 6.4 V/V rms at 900 MHz. The on-chip, 1 kΩ series resistance at the output combined with an external shunt capacitor creates a low-pass filter response that reduces the residual ripple in the dc output voltage.
FEATURES
True rms response
Excellent temperature stability
±0.1 dB accuracy vs. temperature over top 8 dB of input range
Up to 30 dB input dynamic range at 3.9 GHz
50 Ω input impedance
1250 mV rms, +15 dBm, maximum input
Single-supply operation: 2.7 V to 5.5 V
Low power: 3 mW at 3 V supply
RoHS compliant
APPLICATIONS
Measurement of CDMA2000, W-CDMA, and QPSK-/QAM-based OFDM, and other complex modulation waveforms
RF transmitter or receiver power measurement
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay