DS1869S-010
DS1869S-010 DS1869S-010 - Brand New Texas Instruments Digital Potentiometers
Get Quote
Buy Now
DS1869S-010
DS1869S-010 - Brand New Texas Instruments Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: DS1869S-010 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDigital Potentiometers
DESCRIPTION
The DS1869 DallastatTM is a digital rheostat or potentiometer. This device provides 64 possible uniform tap points over the entire resistive range. The standard resistive ranges are 10 kΩ, 50 kΩ, and 100 kΩ. The Dallastat can be controlled by either a switch contact closure input or a digital source input such as a CPU. The DS1869 operates from 3V or 5V supplies. Wiper position is maintained in the absence of power through the use of a EEPROM memory cell array. The EEPROM cell array will withstand more than 50,000 writes.
FEATURES
● Replaces mechanical variable resistors
● Operates from 3V or 5V supplies