LP3982ILD-1.8
LP3982ILD-1.8 LP3982ILD-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3982ILD-1.8
LP3982ILD-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3982ILD-1.8 In Stock
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-WSON (3x2.5)
Voltage-Input2.5 V ~ 6 V
Current-Output300mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min330mA
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay