NH250R1000FE01
NH250R1000FE01 NH250R1000FE01 - Brand New Vishay Dale Chassis Mount Resistors
Buy Now
NH250R1000FE01
NH250R1000FE01 - Brand New Vishay Dale Chassis Mount Resistors
Manufacturer Part No: NH250R1000FE01 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryChassis Mount Resistors
SeriesNH
PackagingBulk
Height2.219" (56.37mm)
Package-CaseAxial, Box
Operating-Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Size-Dimension4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Watt250W
Resistance-Ohms0.1
Tolerance±1%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionWirewound
Coating-Housing-TypeAluminum
MountingFlanges
Lead-StyleSolder Lugs
Failure-Rate-
FEATURES
• Molded construction for total environmental protection
• Complete welded construction
• Meets applicable requirements of MIL-PRF-18546
• Mounts on chassis to utilize heat-sink effect
• Excellent stability in operation (< 1 % change in resistance)
• MIL-PRF-18546 qualified, type RE resistors can be found at: www.vishay.com/doc?30282
• Material categorization: For definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay