RC0603FR-071K65L
RC0603FR-071K65L RC0603FR-071K65L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
RC0603FR-071K65L
RC0603FR-071K65L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: RC0603FR-071K65L In Stock
Contact us
ManufacturerYageo
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingAlternate Packaging
Height0.022" (0.55mm)
Package-Case0603 (1608 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesMoisture Resistant
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier-Device-Package603
Watt0.1W, 1/10W
Resistance-Ohms1.65k
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
SCOPE
FEATURES
● RoHS compliant
- Products with lead free terminations meet RoHS requirements
- Pb-glass contained in electrodes, resistor element and glass are exempted by RoHS
● Reducing environmentally hazardous wastes
● High component and equipment reliability
● Saving of PCB space
● None forbidden-materials used in products/production
● Halogen Free Epoxy
APPLICATIONS
● All general purpose application
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay