DS1050U-025
DS1050U-025 DS1050U-025 - Brand New Maxim Integrated Clock / Timing - Application Specific
Get Quote
Buy Now
DS1050U-025
DS1050U-025 - Brand New Maxim Integrated Clock / Timing - Application Specific
Manufacturer Part No: DS1050U-025 In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryApplication-Specific Clock/Timing ICs
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
DESCRIPTION
The DS1050 is a programmable, 5-bit, pulse-width modulator featuring a 2-wire addressable controlled interface. The DS1050 operates from power supplies ranging from 2.7V up to 5.5V. The PWM output provides a signal that swings from 0V to VCC. The DS1050 requires a typical operating current of 50μA and a programmable shutdown supply current of 1μA.
FEATURES
◾ Single 5-bit, programmable, pulse-width modulator (PWM)
◾ Adjustable Duty Cycle: 0% to 100%
◾ 2.7V to 5.5V Operation
◾ Standard Frequency Values: 1kHz, 5kHz, 10kHz, and 25kHz
◾ 2-Wire Addressable Interface
◾ Packages: 8-Pin (150-mil) SOIC and 8-Pin (118-mil) SOP
◾ Operating Temperature: -40oC to +85oC
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay