M16CM30302MDP-A32FP#U1
M16CM30302MDP-A32FP#U1 M16CM30302MDP-A32FP#U1 - Brand New RENESAS IC Chips
Get Quote
Buy Now
M16CM30302MDP-A32FP#U1
M16CM30302MDP-A32FP#U1 - Brand New RENESAS IC Chips
Manufacturer Part No: M16CM30302MDP-A32FP#U1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRENESAS
Product CategoryIC Chips
Description
The M16C/62N (80-pin version) group of single-chip microcomputers are built using the high-performance silicon gate CMOS process using a M16C/60 Series CPU core and are packaged in a 80-pin plastic molded QFP. These single-chip microcomputers operate using sophisticated instructions featuring a high level of instruction efficiency. With 1M bytes of address space, low voltage (2.4V(mask ROM version is 2.2V) to 3.6V), they are capable of executing instructions at high speed. They also feature a built-in multiplier and DMAC, making them ideal for controlling office, communications, industrial equipment, and other high speed processing applications. The M16C/62N (80-pin version) group includes a wide range of products with different internal memory types and sizes and various package types.
Features
• Memory capacity..................................ROM (See Figure 1.1.3. ROM Expansion)
RAM 10K to 20K bytes
• Shortest instruction execution time ......62.5ns (f(XIN)=16MHZ, VCC=3.0V to 3.6V)
142.9ns (f(XIN)=7MHZ, VCC=2.4V to 3.6V without software wait)
• Supply voltage .....................................3.0V to 3.6V (f(XIN)=16MHZ, without software wait)
2.4V to 3.6V (f(XIN)=7MHZ, without software wait)
2.2V to 3.6V (f(XIN)=7MHZ, with software one-wait) :mask ROM version
• Low power consumption ......................34.0mW (VCC = 3V, f(XIN)=10MHZ, without software wait)
66.0mW (VCC = 3.3V, f(XIN)=16MHZ, without software wait)
interrupt sources; 7 levels (including key input interrupt)
• DMAC ..................................................2 channels (trigger: 25 sources)
• D-A converter.......................................8 bits X 2 channels
• CRC calculation circuit.........................1 circuit
• Watchdog timer....................................1 line
• Programmable I/O ...............................70 lines
• Input port.............................................. 1 line (P85 shared with NMI pin)
• Clock generating circuit .......................2 built-in clock generation circuits
(built-in feedback resistor, and external ceramic or quartz oscillator)
Note: Memory expansion mode and microprocessor mode are not supported.
Applications
Audio, cameras, office equipment, communications equipment, portable equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay