PA28F400BVB60
PA28F400BVB60 PA28F400BVB60 - Brand New Intel IC Chips
Get Quote
Buy Now
PA28F400BVB60
PA28F400BVB60 - Brand New Intel IC Chips
Manufacturer Part No: PA28F400BVB60 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerINTEL
Product CategoryIC Chips
PRODUCT FAMILY OVERVIEW
This datasheet contains the specifications for the two branches of products in the SmartVoltage 4-Mbit boot block flash memory family: the -BE/CE suffix products feature a low VCCoperating range of 2.7V–3.6V; the -BV/CV suffix products offer 3.0V–3.6V operation. Both BE/CE and BV/CV products also operate at 5V for high-speed access times. Throughout this datasheet, the 28F400 refers to all x8/x16 4-Mbit products, while 28F004B refers to all x8 4-Mbit boot block products. Also, the term “2.7V” generally refers to the full voltage range 2.7V–3.6V.
Intel SmartVoltage Technology
5V or 12V Program/Erase
2.7V, 3.3V or 5V Read Operation
Increased Programming Throughput at 12V VPP
Very High-Performance Read
5V: 60/80/120 ns Max. Access Time, 30/40 ns Max. Output Enable Time
3V: 110/150/180 ns Max Access 65/90 ns Max. Output Enable Time
2.7V: 120 ns Max Access 65 ns Max. Output Enable Time
Low Power Consumption
Max 60 mA Read Current at 5V
Max 30 mA Read Current at 2.7V–3.6V
x8/x16-Selectable Input/Output Bus
28F400 for High Performance 16- or 32-bit CPUs
x8-Only Input/Output Architecture
28F004B for Space-Constrained 8-bit Applications
Optimized Array Blocking Architecture
One 16-KB Protected Boot Block
Two 8-KB Parameter Blocks
One 96-KB Main Block
Three 128-KB Main Blocks
Top or Bottom Boot Locations
Absolute Hardware-Protection for Boot Block
Software EEPROM Emulation with Parameter Blocks
Extended Temperature Operation
–40°C to +85°C
Extended Cycling Capability
100,000 Block Erase Cycles (Commercial Temperature)
10,000 Block Erase Cycles (Extended Temperature)
Automated Word/Byte Program and Block Erase
Industry-Standard Command User Interface
Status Registers
Erase Suspend Capability
SRAM-Compatible Write Interface
Automatic Power Savings Feature
1 mA Typical ICCActive Current in Static Operation
Reset/Deep Power-Down Input
0.2 µA ICCTypical
Provides Reset for Boot Operations
Hardware Data Protection Feature
Write Lockout during Power Transitions
Industry-Standard Surface Mount Packaging
40-Lead TSOP
44-Lead PSOP: JEDEC ROM Compatible
48-Lead TSOP
56-Lead TSOP
Footprint Upgradeable from 2-Mbit and to 8-Mbit Boot Block Flash Memories
ETOX™ IV Flash Technology
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay