FCC16251ADTP
FCC16251ADTP FCC16251ADTP - Brand New KAMAYA IC Chips
Get Quote
Buy Now
FCC16251ADTP
FCC16251ADTP - Brand New KAMAYA IC Chips
Manufacturer Part No: FCC16251ADTP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerKAMAYA
Product CategoryIC Chips
MfrKamaya Inc.
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Mounting-TypeSurface Mount
Fuse-Type-
Current-Rating-Amps250 mA
Voltage-Rating-DC36 V
Response-TimeFast Blow
Package-Case0603 (1608 Metric)
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
Approval-AgencyCSA UL
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
DC-Cold-Resistance0.0018 Ohms
Features
1. Fast-Acting Type
2. Suitable for over-current protection of the circuit of miniture portable equipment.
3. 4 sizes available : from 0402 to 1206.
4. No smoke, no flame, at the fusing conditions.
5. Certified UL and c-UL.
6. Major applications
(1) PC related equipment and peripherals (PC, Hard Drive, Printer etc.).
(2) Small portable devices (Mobile phone, PDA Battery Charger etc.).
(3) Digital Camera (Digital still camera).
(4) Game equipment.
FCC16
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay