LR1117CS33X
LR1117CS33X LR1117CS33X - Brand New LRC IC Chips
Get Quote
Buy Now
LR1117CS33X
LR1117CS33X - Brand New LRC IC Chips
Manufacturer Part No: LR1117CS33X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLRC
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
LR1117C is a series of low dropout three - terminal regulators with a dropout of 1.3V at 1A load current. LR1117C features a very low standby current 2mA compared to 5mA of competitor.
Other than a fixed version, Vout = 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V, and 12V, LR1117C has an adjustable version, which can provide an output voltage from 1.25 to 12V with only two external resistors.
FEATURES
• Other than a fixed version and an adjustable version, output value can be customized on demand.
• Maximum output current is 1A
• Range of operation input voltage: Max 12V
• Standby current: 2mA (typ.)
• Line regulation: 0.1%/V (typ.)
• Load regulation: 10mV (typ.)
• Environment Temperature: -40°C~85°C
APPLICATIONS
• Power Management for Computer Mother Board, Graphic Card
• BLD Monitor and BLD TV
• DVD Decode Board
• ADSL Modem
• Post Regulators for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay