BK/C520-4-R
BK/C520-4-R BK/C520-4-R - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
BK/C520-4-R
BK/C520-4-R - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: BK/C520-4-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFuses
Color-
SeriesC520
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk
Part-AliasesBK-C520-4-R
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleHolder / Clip
Current-Rating4A
Termination-StyleClip
Length14.48 mm
Package-Case2AG, 5mm x 15mm
Operating-Temperature-
Mounting-TypeHolder
Size-Dimension0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsCSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage200A
MeltingI2t16.6
Diameter5.2 mm
Product-TypeGlass Fuse
Resistance0.022 Ohms
Fuse-Size-Group2AG (5 mm x 15 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating200 A
Body-StyleCylindrical
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay