DSM10G-TR-E
DSM10G-TR-E DSM10G-TR-E - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSM10G-TR-E
DSM10G-TR-E - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSM10G-TR-E In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSM10G
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-Case2-SMD, J-Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMD
SpeedSmall Signal =
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current25 A
Product Details
__
Diffused Junction Silicon Diode
1.0A Power Rectifier
Features
• Facilitates automatic mounting and miniaturization in end products.
• Peak reverse voltage : VRM=200, 600V.
• Average rectified current : IO=1.0A.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay