ISL43120IH
ISL43120IH ISL43120IH - Brand New RENESAS Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
ISL43120IH
ISL43120IH - Brand New RENESAS Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: ISL43120IH In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Product Details
__
Low-Voltage, Single Supply, Dual SPST, SPDT Analog Switches
The Intersil ISL43120, ISL43121, ISL43122 and ISL43210 devices are precision, bidirectional, dual analog switches designed to operate from a single +2.7V to +12V supply. Targeted applications include battery powered equipment that benefit from the devices’ low power consumption (5µW), low leakage currents (100pA max), and fast switching speeds (tON = 28ns, tOFF = 20ns). Cell phones, for example, often face ASIC functionality limitations. The number of analog input or GPIO pins may be limited and digital geometries are not well suited to analog switch performance. This family of parts may be used to “mux-in” additional functionality while reducing ASIC design risk. Some of the smallest packages are available, alleviating board space limitations, and making Intersil’s newest line of low-voltage switches an ideal solution.
Features
• Fully specified at 12V, 5V, and 3.3V supplies for 10% tolerances
• ON resistance (RON) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19Ω
• RON matching between channels . . . . . . . . . . . . . . . . . . <1Ω
• Low charge injection. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5pC (Max)
• Single supply operation . . . . . . . . . . . . . . . . . +2.7V to +12V
• Low power consumption (PD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<5µW
• Low leakage current. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10nA
• Fast switching action
- tON . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28ns
- tOFF . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20ns
• Guaranteed break-before-make (ISL43122/ISL43210 only)
• Minimum 2000V ESD protection per method 3015.7
• TTL, CMOS compatible
• Available in SOT-23 packaging
Applications
• Battery powered, handheld, and portable equipment
- Cellular/mobile phones
- Pagers
- Laptops, notebooks, palmtops
• Communications systems
- Radios, ADSL Modems
- PBX, PABX
• Test & measurement equipment
- Ultrasound
- Computerized Tomography (CT) Scanner
- Magnetic Resonance Image (MRI)
- Position Emission Tomography (PET) Scanner
- Electrocardiograph
• Heads-up displays
• Audio and video switching
• Various circuits
- +3V/+5V DACs and ADCs
- Sample and hold circuits
- Digital filters
- Operational amplifier gain switching networks
- High frequency analog switching
- High speed multiplexing
- Integrator reset circuits
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay