DSI45-16A
DSI45-16A DSI45-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSI45-16A
DSI45-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSI45-16A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSI45-16
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 1600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.28V @ 45A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1600V (1.6kV)
Current-Average-Rectified-Io45A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.18 V at 40 A
Vr-Reverse-Voltage1600 V
Ir-Reverse-Current20 uA
If-Forward-Current45 A
Max-Surge-Current475 A
Product Details
__
Description :
The IXYS DSI45-16A is a single diode rectifier with a standard through hole package. It has a maximum current rating of 45A and a maximum reverse voltage of 1600V (1.6kV). It has a standard recovery time of greater than 500ns and a maximum forward current of greater than 200mA (Io). The operating temperature range is -40°C to 175°C.
Features :
• Maximum current rating of 45A
• Maximum reverse voltage of 1600V (1.6kV)
• Standard recovery time of greater than 500ns
• Maximum forward current of greater than 200mA (Io)
• Operating temperature range of -40°C to 175°C
• Standard through hole package
Applications :
The IXYS DSI45-16A is suitable for a wide range of applications, including:
• Power supplies
• Motor control
• Automotive
• Industrial
• Lighting
• Telecommunications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay