NRF24LU1P-F16Q32-R
NRF24LU1P-F16Q32-R NRF24LU1P-F16Q32-R - Brand New Nordic Semiconductor RF Transceiver ICs
Get Quote
Buy Now
NRF24LU1P-F16Q32-R
NRF24LU1P-F16Q32-R - Brand New Nordic Semiconductor RF Transceiver ICs
Manufacturer Part No: NRF24LU1P-F16Q32-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: RF Transceiver ICs
Contact us
ManufacturerNordic Semiconductor
Product CategoryRF Transceiver ICs
SeriesnRF24L
TypeTxRx + MCU
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.006653 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFN-32
Frequency2.4GHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency-Range2.4 GHz
Sensitivity-94dBm
Voltage-Supply4 V ~ 5.25 V
Memory Capacity16kB Flash, 2kB SRAM
Protocol-
Data-Rate-Max12Mbps
Serial-InterfacesSPI, UART, USB
Continuous Output Power0dBm
Output-Power0 dBm
Current-Receiving12.9mA ~ 13.3mA
RF-Family-StandardGeneral ISM > 1GHZ
Modulation-or-ProtocolGFSK
GPIO6
Current-Transmitting11.1mA
Maximum Operating Temperature+ 80 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4 V to 5.25 V
Interface-TypeSPI UART
Maximum-Data-Rate2 Mbps
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min4 V
Modulation-FormatGFSK
Introduction
The nRF24L01 is a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced ShockBurst™), designed for ultra low power wireless applications. The nRF24L01 is designed for operation in the world wide ISM frequency band at 2.400 - 2.4835GHz. An MCU (microcontroller) and very few external passive components are needed to design a radio system with the nRF24L01.
Key Features
• Worldwide 2.4GHz ISM band operation
• Up to 2Mbps on air data rate
• Ultra low power operation
• 11.3mA TX at 0dBm output power
• 12.3mA RX at 2Mbps air data rate
• 900nA in power down
• 22µA in standby-I
• On chip voltage regulator
• 1.9 to 3.6V supply range
• Enhanced ShockBurst™
• Automatic packet handling
• Auto packet transaction handling
• 6 data pipe MultiCeiver™
• Air compatible with nRF2401A, 02, E1 and E2
• Low cost BOM
• ±60ppm 16MHz crystal
• 5V tolerant inputs
• Compact 20-pin 4x4mm QFN package
Applications
• Wireless PC Peripherals
• Mouse, keyboards and remotes
• 3-in-one desktop bundles
• Advanced Media center remote controls
• VoIP headsets
• Game controllers
• Sports watches and sensors
• RF remote controls for consumer electronics
• Home and commercial automation
• Ultra low power sensor networks
• Active RFID
• Asset tracing systems
• Toys
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay